Áno mačkám

07.08.2016 12:43

Článok som si dovolila prevziať z w ww.sme.sk 

 

WASHINGTON. Riaditeľ verejnej knižnice v meste Thorntown v americkom štáte Indiana oficiálne prijal do stavu zamestnancov hrdzavého túlavého kocúra menom Chance. Ten má nahradiť Tobera, veľmi obľúbeného knižničného kocúra, ktorý zomrel vlani na jeseň po siedmich rokoch vernej služby medzi regálmi, napísal denník The Washington Post.

Medzitým, o viac ako tisíc kilometrov ďalej v texaskom White Settlement, verejnosť prská ​​a chlpy lietajú z miestnej mestskej rady, ktorá dvoma ku jednému hlasu rozhodla, že je potrebné vyhodiť z obecnej knižnice kocúra menom Browser. 

A to napriek tomu, že tento mierny kocúr šesť rokov oddane vykonával všetky povinnosti knižničnej mačky. Okrem spoľahlivého hubenia hlodavcov prispieval k záľube detí v čítaní, dohliadal na zamestnancov pri pulte a staral sa o zvýšený počet návštevníkov.

Úloha knižníc sa mení

Mnoho návštevníkov knižnice popudilo rozhodnutie vykázať kocúra, ktoré vyplynulo z náhlych obáv z možných alergií na mačacie chlpy, alebo pravdepodobne aj nespokojnosť úradného zamestnanca. 

Kritici sa môžu sporiť o to, či by nebolo lepšie čas vynaložený na boj za prítomnosť alebo neprítomnosť mačky v knižnici využiť na zlepšenie gramotnosti a rozširovanie zbierok. 

Oba nedávne prípady však podčiarkujú rýchlo sa meniace úlohy amerických knižníc v čase, keď ľudia môžu dostať počas sekundy záplavu informácií do dlane držiaca chytrý telefón či tablet.

Životne dôležitá úloha

Mestá, ktoré bojujú s obmedzeným rozpočtom, využívajú rozmach internetu na ospravedlnenie obmedzení alebo rušenia verejných knižníc. Avšak neuvedomujú si, že knižnica plní okrem vzdelávacej funkcie, ktorú internet ľahko prebije, tiež čím ďalej tým dôležitejšiu úlohu miesta, kde sa môžu ľudia stretávať.

 A to je dôležité predovšetkým pre tých, ktorí nemajú internet alebo wi-fi, alebo pre tých, ktorí žijú alebo pracujú sami.

A to je tiež dôvod, prečo knižničné mačky môžu zohrávať životne dôležitú úlohu. Mačky, všeobecne vzaté, ľudí nijako nediskriminujú, ak ich teda neťaháte za chvost. A to isté platí aj pre knižnice. Knižnice sú v skutočnosti jedny z najdemokratickejších inštitúcií, aké existujú - nikoho nepošlú preč.

Navyše sú zadarmo a každý knihovník vám povie, že v ekonomicky ťažkých časoch počet návštevníkov raketovo stúpa.

Vľúdnejší dojem

A pokiaľ ide o knihovníkov, ktorí majú mačacích spolupracovníkov, zhodujú sa, že takýto mňaukajúci inventár okamžite zabezpečí, že knižnica pôsobí vľúdnejším dojmom. A pre preťažených zamestnancov sú mačky najúčinnejším spôsobom, ako uvoľniť stres.

Mačky a knižnice majú dlhú a príbehmi opradenú históriu, ktorá sa datuje až do dávneho Egypta. Vtedy zastávali mačky dôležitú úlohu pri strážení spisov na papyrusoch pred hlodavcami v knižniciach a chrámoch.

A v 19. storočí britský parlament dokonca knihovníkom platil, aby chovali jednu alebo dve mačky. Knihársky glej používaný v tej dobe kníhviazačmi bol pre myši neodolateľnou lahôdkou, chovať mačku bolo teda lacnejšie, než nahrádzať ohryzené knihy, či si najať krysára.

Z útulkov či túlavé mačky

Knižničná mačka prináša tiež nečakané vedľajšie účinky. Väčšina kocúrov a mačiek slúžiacich knižniciam sú túlavé jedince alebo zvieratá zachránené z útulkov, čo výrazne inšpiruje návštevníkov i zamestnancov, aby si sami adoptovali mačku bez domova.

A pre tých, ktorí vlastného maznáčika mať nemôžu, potom knižnica slúži ako miesto, kde sa zastaví, aby si poškrabal pradúcu chlpatú guľôčku - a pri tej príležitosti si mnohí rovno požičajú nejakú tú knihu, alebo aj tri.

Iste, ľudia, ktorí sa mačiek boja, alebo sú na ne alergickí, to môžu vnímať inak. Ale väčšina knižníc je na podobné prípady pripravená a stačí pred návštevou zavolať, aby zamestnanci na nejakú dobu zavreli mačku do svojej klietky a povysávali chlpy z koberca a sedačiek.Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/20233930/preco-americke-kniznice-potrebuju-macky.html#ixzz4GdntRAvr

Diskusná téma: Áno mačkám

Краснодарский инструментальный завод

Dátum: 28.11.2020 | Vložil: RonnieAncek

Краснодарский инструментальный завод
[url=https://ksiz.ru/]Производство и продажа измерительного оборудования[/url][url=https://www.ksiz.ru/catalog/kalibry-api-5b]Продажа калибров по API[/url]

смотреть мультфильм в хорошем качестве про машины

Dátum: 27.11.2020 | Vložil: ErnestJarty

Приветствую! класный у вас сайт!
Нашел интересную базу кино: [url=https://kinorulez.ru/]лучшие русские мелодрамы 2020 онлайн[/url]
Здесь: [url=https://kinorulez.ru/kriminal/]смотреть криминальные фильмы 2020 самые лучшие[/url] смотреть криминальные русские фильмы 2020 самые лучшие список 2020
Здесь: смотреть российские мелодрамы новинки в лучшем качестве https://kinorulez.ru/melodrama/ рейтинг 2019
Тут: Опубликован список неполиткорректных голливудских фильмов https://kinorulez.ru/17362-opublikovan-spisok-nepolitkorrektnyh-gollivudskih-filmov.html
Тут: https://kinorulez.ru/634-operator-ego-egoshooter-2004.html

мультфильмы онлайн бесплатно в хорошем качестве 2019

Dátum: 27.11.2020 | Vložil: BrianDut

Здравствуйте! интересный у вас сайт!
Нашел класную базу кино: [b] лучшие мультфильмы ссср смотреть бесплатно [/b] [url=https://kinobibly.ru/]https://kinobibly.ru/[/url]
Здесь: [url=https://kinobibly.ru/priklyucheniya/]приключения список лучших смотреть[/url] смотреть лучшие приключения список 2019
Тут: [url=https://kinobibly.ru/anime/]скачать аниме через бесплатно в хорошем качестве[/url] лучшие аниме онлайн на русском список 2020
Здесь: Великолепная семерка / The Magnificent Seven (2016) https://kinobibly.ru/12179-velikolepnaya-semerka-the-magnificent-seven-2016.html
Здесь: https://kinobibly.ru/11619-ostrov-to-nisi-sezon-1-2010-2011.html

fifa 15

Dátum: 24.11.2020 | Vložil: Philipnex

Бутафория получается

---
Браво, очень хорошая мысль fifa 15, скачать fifa а также [url=https://15fifa.ru/skachat-fifa-15/]fifa 15[/url] fifa 15

Банкротство физических лиц до 500 тысяч

Dátum: 24.11.2020 | Vložil: AustinCem

Хочу посоветовать эту юридическую компанию, как добросовестного и надежного партнера, готового идти навстречу клиентам.
Особенно меня порадовала отличительная черта сотрудников этой организации - оперативность в работе и готовность быстро
реагировать на форс-мажорные обстоятельства, возникшие у заказчиков и приспосабливаться к ним. Убедился в этом лично, когда понадобилась услуга [url=https://bankrot.space/]Организация банкротства юридических лиц В Москве[/url].

Сроки были небольшие. В итоге сотрудники проделали всё грамотно, быстро и аккуратно.
Высокая организованность и профессионализм сотрудников данной юридической фирмы - неукоснительное свидетельство их дальнейшего успеха и востребованности!

Жизнь на юге

Dátum: 24.11.2020 | Vložil: Danil


[url=https://south.life/]краснодарский край природа[/url]

краска для фасада деревянного дома

Dátum: 21.11.2020 | Vložil: Zelenaqjc

Доброго времени суток друзья[url=https://belyjmost.by/]![/url]
Наша фирма занимается свыше 10 лет продажей промышленных и фасадных красок в городе Минске.
Выбор качественной краски для фасада является ответственным мероприятием по причине ее будущего внешнего вида, защитных качеств и экономичности приобретения. Чтобы купить фасадную краску, которая будет соответствовать вышеперечисленным показателям, стоит обращаться в нашу кампанию. У нас представлен достойный выбор лакокрасочных материалов, которые могут быть нанесены на органическую и неорганическую поверхность. Качественная фасадная краска в Минске представлена многими брендами, среди которых можно найти продукцию под любой бюджет. Обращайтесь к нашим менеджерам по вопросам подбора.
Всегда рады помочь Вам! С уважением, BELYJMOST
https://www.pravo-ukraine.ru/index/8-44777
https://www.foroapicultura.com/foro/viewtopic.php?f=14&t=14687
https://www.tereshanskoe-sp.ru/index/8-36475
https://iv-lisica.ru/index/8-19432
https://gamersco.com/members/186181-Zelenaend

Банкротство физических лиц под ключ цена

Dátum: 20.11.2020 | Vložil: AustinCem

Смею предложить эту юридическую компанию, как добросовестного и надежного партнера, готового идти навстречу клиентам.
Особенно меня порадовала отличительная черта сотрудников этой организации - оперативность в работе и готовность быстро
реагировать на форс-мажорные обстоятельства, возникшие у заказчиков и приспосабливаться к ним. Убедился в этом лично, когда понадобилась услуга [url=https://bankrot.space/]Услуги по банкротству юридических лиц в Москве[/url].

Сроки были небольшие. В итоге сотрудники проделали всё грамотно, быстро и аккуратно.
Высокая организованность и профессионализм сотрудников данной юридической фирмы - неукоснительное свидетельство их дальнейшего успеха и востребованности!

online internet pharmacy

Dátum: 18.11.2020 | Vložil: Herbertsal

herbal passion [url=https://www.boards2go.com/boards/board.cgi?&user=drged]https://www.boards2go.com/boards/board.cgi?&user=drged[/url] providence health care

Интересная фотосессия

Dátum: 17.11.2020 | Vložil: Dannyrah

Всем привет!
Нашел прикольные фотки на этом сайте: https://himaan.ru :
интересное за день https://himaan.ru/interesnoe/
[url=https://himaan.ru/interesnoe-video/]научно познавательное видео[/url] интересные факты видео
Дворы Москвы https://himaan.ru/9336-dvory-moskvy.html
https://himaan.ru/4748-nicca-dlya-russkih.html

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok