Dažďovník

03.07.2011 22:16

Alebo lastovička ešte raz. Vedeli ste, že je rozdiel medzi lastovičkou domovou a dažďovníkom? Dodnes som to nevedela. Pred týždňom dvomi začali križovať oblohu nad našimi panelákmi okrem belorítok aj lastovičky. To som netušila, že ide o dažďovníky obyčajné. Proste som ich mala za lastovičky, vlastné sestry belorítok.

Ich príchod ma prekvapil, lebo tu u nás žili dlhé roky len belorítky. Tie vzrušene poletovali a pípali - akoby si vydiskutovávali domovské práva. Menšie belorítky sa križovali s väčšími a proti oblohe tmavými dažďovníkmi. Keďže som sa chcela podeliť o ďalší príbeh s lastovičkami, tak dnes viem, že lastovička domová (Hirundo rustica) má dlhé vidlicové chvostové perá a bruško biele. Belorítka domová (Delichon urbica) ich má krátke a okrem bruška má biele aj nadchvostové pierka. Dažďovník obyčajný (Apus apus), ktorého som si pomýlila s lastovičkou, má zas oproti tejto kratšie chvostové perá a bruško má tmavé. Našla som na internete pekný popis tu.

Nuž a čo má spoločné lastovička, teda pardón dažďovník s mačaciu stránkou? Nuž veru - práve tie mačky. Minulý týždeň sa končil vtáčou takmer tragédiu a tento sa mal skončiť taktiež takmer rovnako. Nechápem ako, ale Mucko ulovil dažďovníka v druhom našom balkóne. Ten je zamrežovaný a spravený ako voliéra pre mačky. Vtáci samozrejme dovnútra nelietajú, veď cez mrežu 5 x 5 cm sa nedostanú. A predsa sa stalo.

Dnes bol upršaný a veterný deň a jediné vysvetlenie pre úspešný lov mám to, že si vtáčik sadol na mrežu z vonkajšej strany a nevšimol si číhajúceho kocúra, pre ktorého sa (asi) stal ľahkou korisťou. Ešteže som bola doma. Keď sa z mačacej izby ozvalo vtáčie zapišťanie, letela som tam nielen ja, ale aj ostatné mačky. Páchateľ bol prichytený pri čine a jeho oči vraveli, že sa koristi nevzdá. Zavrela som dvere, nech mi s tou nešťastnicou nebehá po byte a pojala sa presviedčať Muca, že toto nie je správne. Naveľa veľmi neochotne a skôr omylom vypustil vtáčika z papule a ja som ho ihneď ulovila.

Vtáčik bol síce zošokovaný, ale nemal viditeľné zranenia. Keď som sa ho snažila prezrieť zospodu, tak sa drobnými behákmi držal mojich prstov a ani za svet sa nechcel pustiť. Tak som znova zahájila terapiu a dúfala, že mi tam medzi dlaňami nezavrie tie korálkové oči navždy. Spočiatku bol nehybný, ale po chvíli začal otáčať hlavičku a díval sa na mňa, že čože môže odo mňa očakávať. Sedel a nechal sa obzerať a hladkať po hlavičke a krídlach.

Sedela som s ním chvíľu v kuchyni a potom som zašla na mačací balkón. Pohľad na šíru oblohu v ňom zobudil riadnu silu a odhodlanie vzlietnuť, ktoré do tohto momentu vôbec neprejavil. Zavrela som zmietajúceho sa vtáka, rozhodnutého odletieť, do jaskynky z dlaní a utekala som na druhý balkón. Akonáhle som roztvorila ruky, zlietol do kvetináčov a následne vyletel z balkóna a plavne sa vzďaľoval až z neho bol len bod na zamračenej oblohe a potom už len to mračno. Asi sa nám bude vyhýbať širokým oblúkom.

Dúfam, že sa takéto lastovičie príbehy už nebudú opakovať.

 

P.S. Lastovičky z predchádzajúceho príbehu (v skutočnosti belorítky) mali dnes slávnostný zlet nového potomstva z hniezda. Na kratučko som zazrela sedieť v kvetináči mladú belorítku predtým, ako vyletela do voľného priestranstva.:-) A ako ináč, upozornilo ma na ňu cvakanie zúbkov vzrušených lovcov, ktorý sa k nej nemohli dostať.

P.S.2 Na Záhorí sa realizuje zaujímavý projekt "Návrat dažďovníka"

 

Diskusná téma: Dažďovník

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok