Mačka a obojok, mačka a postroj

20.07.2011 13:41

Z času na čas je možno vidieť voľne sa pohybujúcu mačku s obojkom. Niekedy je možné vidieť mačku venčenú na postroji ako psíka. Takže to naozaj nie je len výmysel rôznych publikácií zameraných na správny chov mačky.

 

Mačka v postroji na vodítkuAj moje prvé dve mačky vedeli nosiť postroj. Je pravda, že druhý kocúrik Beluško bol príliš bojko, aby si užíval prechádzky, ale ako spôsob kontroly nad ním u veterinárky sa postroj veľmi osvedčil. Inak neviem neviem - asi by sme ho museli prácne ťahať spod skriniek.

Murko si prežil to šťastné obdobie prvej mačky, kde sme sa navzájom učili čo áno a čo nie. Murko chodil na postroji na prechádzky a k pani doktorke. Procedúru obliekania postroja neznášal a raz si povedal, že stačí. Odvtedy som mu tú krásne cyklámenovú vec, ktorá sa jasne odrážala od jeho lesklej čiernej srsti, navliekla len pri návšteve veterinárky. Kvôli bezpečnosti, lebo prepravku odmietol s ešte väčšou vehementnosťou. Takže sme sa vozili v autobuse a ľudia pozerali, čo za čudného psa to mám. Neskôr sa vozil v aute sediac spôsobne buď na sedadle spolujazdca alebo na zadnom okne.

 

Ako naučiť mačku na obojok a postroj?

 

Predovšetkým si treba uvedomiť, že mačka nie je pes. Z tohto dôvodu má hlavne obojok pre mačku úplne inú funkciu.
Mačka sa nevodí na vôdzke ako pes, aj keď je ju možné naučiť znášať obojok alebo nosiť postroj.

Obojok sa mačke obyčajne dáva preto, lebo jej majiteľ týmto chce povedať susedom, iným ľuďom „Pozrite, táto mačka má domov. Nie je to túlavé zviera.“
Zvyčajne, aj keď to nebýva v našich končinách pravidlom, je na obojok pripevnený maličký kontajner (z kovu alebo plastu asi cca 1 až 1,5cm veľký), do ktorého majiteľ dá meno a svoju adresu. Ak sa mačka zatúla alebo sa jej niečo stane, je možné pôvodného majiteľa kontaktovať a minimálne ho informovať o osude jeho miláčika.
Áno, lebo obojok s kontajnerom dávajú mačke na krk predovšetkým tí zodpovední majitelia, ktorí sa o svoje zviera boja a chcú, aby sa na slobode pohybovala s určitou mierou bezpečnosti, ktorú jej garantuje status „patrím niekomu“.

Avšak obojok je pre mačku ošemetnou záležitosťou. Obojok považuje za obmedzovanie slobody a snaží sa tú čudnú cudziu vec zo seba strhnúť. Toto platí dvojnásobne o postroji. Keď dáte mačke postroj a ona na to nie je zvyknutá, zostane akoby znehybnená alebo sa plazí po bruchu.

Mačku treba na jeho nosenie naučiť a to najlepšie od mladého veku. Učenie musí byť postupné. Každý deň dať mačke obojok alebo postroj v bezpečnom prostredí, aby si naň zvykla. Najskôr na pár minút a neskôr túto dobu predlžovať. V prípade postroja je potrebné naučiť mačku aj na vôdzku.

Môj kocúr Murko neznášal prepravky a veľmi som ocenila, že som ho ako polročného naučila na nosenie postroja. Sčasti po svojich a sčasti v mojom náručil sme chodili na prechádzky, ale hlavne na návštevy veterinárky. A to si ich užil viac než dosť, keďže ako štvorročný bol vážne chorý a len o chlp ušiel smrtke spod kosy.

 

Postroj

Postroje sa dnes už vyrábajú v rôznych dizajnoch špeciálne pre mačky. Súčasťou postroja je aj asi jeden až jeden a polmetrová vôdzka. Keď naučíte svoju mačku chodiť na prechádzku na vodítku, tak doporučujem nepoužívať vôdzky pre psov – tie dlhé. Môže sa vám stať, že si vaša mačky zmyslí vyliezť na strom alebo ju budú lákať husté kríky a vy nad ňou nebudete mať dostatok kontroly. Krátka vôdzka vám zabezpečí kontrolu nad smerom prechádzky. Ak sa mačky rozhodne ísť smerom, ktorý vám nie je po chuti, jednoducho malého tuláka zoberiete na ruky a pustíte po pár metroch v smere, ktorý vyhovuje vám.

Postroj dávajte mačke len vtedy, ak idete spolu na prechádzku alebo mačku niekam vediete. Nedávajte ho vtedy, keď ide sama na túlačky namiesto obojka. Môže sa z neho stať smrtiaca pasca, ak sa niekde zachytí a mačka sa z neho snaží vyslobodiť.

Pozor! Vôdzku držte vždy pevne v rukách a nakrátko – najlepšie si navliecť slučku na zápästie a držať šnúru. Mačka sa môže vyľakať a v snahe utiecť sa môže vytrhnúť. Treba na to dávať pozor. Áno, mačka nie je pes.

Postroj nesmie byť ani moc tesný, ale ani moc voľný. Z voľného sa mačka vyvlečie. Najlepšie je utiahnutý tak, že pod neho viete strčiť prst bez toho, aby ste mačku škrtili.

Ak vám mačka protestuje a vehementne dáva najavo, ako sa jej to nepáči, radšej sa vzdajte venčenia mačky týmto spôsobom. A na prepravu bude bezpečnejšia prepravka.

 

Obojok

Obojok nie je určený na vodenie mačky. Obojkom len identifikujete okoliu, že toto nie je túlavé zviera, keď má mačka slobodu voľného výbehu.
Treba si uvedomiť, že mačka loví, škriabe sa na stromy, lákajú ju ostré husté kríky, prelieza cez diery v plote a podobné prekážky. Tam, kde mačka pretiahne hlavu, tak tam sa dostane celá. Problém nastane, ak sa jej obojok o niečo zasekne. Konár, klinec, drôt, čokoľvek.
Mačka sa dostane do pasce, lebo obojok ju začne škrtiť a to tým viac, čím väčšie úsilie vynaloží na oslobodenie. Takúto pascu mačka nemusí prežiť.

Preto treba mačke dávať nie obyčajný, a nebodaj psí obojok, ale špeciálny obojok pre mačky. Je to taký, ktorý má pružnú časť. Buď je pružný celý alebo ma časť zo širšej gumy. V prípade zaseknutia sa mačka z takéhoto obojku vie vyvliecť a nehrozí jej nebezpečenstvo obesenia.
Pre majiteľ to síce znamená, že musí mať v zásobe minimálne jeden náhradný obojok, ale zas čo by pre bezpečie svojho miláčika neurobil.

 

Zvončeky

Nedávajte na postroj zvončeky. Mačka má veľmi citlivý sluch a je to pre ňu mimoriadne nepríjemné. Áno, ak nosí zvonček od malička zvykne si, ale predstavte si samých seba, ako nosíte na svojom krku zapnutú lodnú sirénu.

Obojky sa predávajú takmer vždy so zvončekom. Ja som ich vždy odmontovala.

Zvončeky majitelia dávajú svojim mačkám preto, aby nelovili vtáčky. Mačka je však lovec a ak je jej lovecký pud silný, naučí sa loviť aj so zvončekom. Je to ťažké, ale dokáže to zvládnuť. A v takomto prípade je viac než jasné, že jej korisť mala byť ulovená, lebo zdravý vták sa dá uloviť len vtedy, ak je nepozorný, chorý alebo zranený.

 

Zhrnutie

1. Obojok pre mačku musí mať pružnú časť.
2. Obojok sa mačke dáva ako identifikátor toho, že mačka niekomu patrí.
3. Obojok môže obsahovať kontajnerík s adresou majiteľa.
4. Zvonček na obojok prosím nie.

5. Postroj sa dáva mačke len vtedy, keď je mačka pod dozorom majiteľa na prechádzke alebo pri voľnejšom transporte.
6. Vôdzka má byť krátka, aby majiteľ mal na mačkou kontrolu.

 

Na nosenie obojka i postroja treba mačku učiť od útleho veku. Pre ňu viac ako pre kohokoľvek iného platí „starého psa novým kúskom nenaučíš“.

... a ešte raz mačka nie je pes. Veľa zdaru želám pri učení. 

 

Poznámka: Ilustračný obrázok je prevzatý odtiaľto.

Diskusná téma: Mačka a obojok, mačka a postroj

Mačka a obojok + postroj

Dátum: 27.08.2012 | Vložil: Martina

Ahoj, súhlasím s väčšinou v príspevku. Mám kocúra Jakuba, od malička chodí von na svoje pravidelné prechádzky, 3x denne (teda, skôr večerne) a každý "výjazd" trvá minimálne hodinu. Asi má niekde nastavené stopky :)
Pôvodný zámer som mala taký, že keďže je to bytový kocúr, nevedela som si prestaviť, že by som ho ochudobnila o ten pocit, vyvaliť sa v tráve a vyliezť na ozajstný strom. Zvykol si na to až tak, že teraz, keď príde jeho hodina, urobí všetko pre to, aby som s ním išla von. Na počasí nezáleží.
Ako píšem, skoro so všetkým súhlasím, len môj Jakub nechodí na vodítku "na krátko". Myslím, že to by ho nebavilo. Naopak, kúpila som mu flexinu so 7 metrovým vodítkom, aby sa mohol rozbehnúť za mačkou, vtákom a podobne. Dokonca je už tak naučený, že keď prebehne tých 7 metrov, sám zastane, alebo spomalí, aby ho vodítko "neseklo", keď nestíham bežať za ním. Samozrejme, že keď vylieza na strom, vtedy mu nedovolím vyliezť vysoko, aby sa mi nezamotal. Inak ho neobmedzujem. No, je pravda, že keď sa zľakne niečoho (nový zvuk, hlučný človek alebo dieťa, iné zviera) rozbehne sa a ťahá ako o život smerom domov. Ale aj tu má výhodu dlhé vodítko, lebo práve z krátkeho sa vykrúti a je úplne jedno, ako silno je postroj utiahnutý, dokáže sa z neho dostať. Nikdy mu postroj neuťahujem silno, je nutné, aby človek kráčal vedľa neho alebo za ním. Nikdy sa mačka nesmie otočiť a akoby cúvať, vtedy sa z postroja vyvlečie za pár sekúnd.

Re:Mačka a obojok + postroj

Dátum: 24.04.2013 | Vložil: Helena

Áno, aj to je možnosť. Moja známa tiež chodila s mačkou na dlhom vodítku a bolo to v poriadku. Ja som možno bola až príliš úzkostlivá:-)

Re:Mačka a obojok + postroj

Dátum: 04.03.2016 | Vložil: Rasťo

Vďaka obojku so zvončekom som našiel našu mačku, bola vklínená medzi plotom a zelenou fóliou, plakala a zvonček zvonil...Bez neho som ju nenašiel a nebola by sa odtiaľ dostala...aspoň som vyriešil chyby, ktoré susedia urobili pri stavbe plota s dobrým koncom

<< 1 | 2

Pridať nový príspevok