Mačka - malá šelma na zamatových labkách

10.04.2011 17:32

V tejto sekcii, ktorú som nazvala "Mačka - malá šelma na zamatových labkách", sa pokúsim odhaliť a pochopiť tajomstvá mačiek, malých levov a tigrov, žijúcich v našich záhradách, domoch a bytoch. Napriek tomu, že o mačkách vychádzajú knihy, píše sa o nich na nespočetných web stránkach, aj tak sa udržujú pri živote rôzne mýty, ktorými sú mačky a ich spôsob života opradené.

Charakter mačky 

Mačiek sa mnohí ľudia boja, nemajú ich radi, desia sa ich a štítia sa ich. Prečo?
Väčšinou preto, lebo sú ovplyvnení poverami, nepochopením, starými názormi, ktoré nemajú ďaleko od názorov z temného stredoveku. Ak sa k tomu pridajú zaručene overené príbehy o nešťastí, ktoré privodila čierna mačka alebo chorobách a nešťastí, ktoré do rodiny priniesla práve mačka, tak tieto nádherné zvieratá nemajú šancu. A tak to ide z pokolenia na pokolenie.

Vzťah človeka k mačke osciluje od zbožňovania až po iracionálnu nenávisť. Raz božstvo v starom Egypre, raz čarodejnice v stredovekej Európe.

Mačka sa napriek tomu stala významným a obľúbeným domácim miláčikom a priateľom. Mimoriadne silný vzťah medzi mačkou a človekom sa vytvára vtedy, keď má mačka voľný vstup do teritória človeka v jeho dome a byte.

Ak už máte mačku, určite mi dáte za pravdu, že povery o mačkách sú nepravdivé. Mačka je príjemný a tichý spoločník. Je individualista, nepodlieza a nedožaduje sa Vašej pozornosti. Ako to píšem, tak si uvedomujem, že aj toto je určitý mýtus.

Mačky sú tak rôzne ako si len vieme predstaviť. Tiché i ukecané, bojácne a aj smelé - presne tak, ako je to aj v ľudskej spoločnosti. Čo mačka, to iný charakter. V prípade mačiek, ktoré boli vyšľachtené v rámci určitého plemena, môžete predpokladať menší výkyv charakterových vlastností, ale v skutočnosti príroda nepustí. Je to predsa mocná čarodejka.

Mačka je elegantná, silná šelma jako tiger, lev či leopard a pritom prítulná jako pohladenie vánku.

Mačka je indivividualistka, to znamená, že si žije nezávisle, po svojom. Ja vraj samotárka. To áno a aj nie. Má rada samotu, ale rada vyhľadáva aj spoločnosť, ktorú vie náležite oceniť. Ak má náladu, tak neustále vyžaduje starostlivosť a pozornosť svojho človeka.

Mačka je veľmi čitateľná. Hovorí sa o nej ako o falošnom tvorovi, ale v skutočnosti sú jej prejavy jednoznačné. Treba ich len vedieť správne odčítať. Ak sa jej niečo nepáči, tak to dá jednoznačne najavo. Nemá rada spory. Samozrejme okrem súbojov kocúrov o samičky. Aj v teritorálnych sporoch vyznáva cestu menšieho odporu a presvedčovania oponenta na mierovom vyriešení situácie. Má na to celkom širokú škálu prostriedkov. Len keď všetky zlyhajú, vtedy sa neľútostne vrhá na protivníka v snahe mu vyprášiť kožuch a zahnať kadeľahšie.

K svojmu človeku je priateľská a prítulná. Miera dôvery a prítulnosti samozrejme závisí od naturelu tej ktorej mačky. Nie všetky sú tie nežné stále pradúce maznajúce sa stvory. Láska mačky k človeku má aj podobu spoločného spolužitia dvoch rovnocenných bytostí (lebo za takú sa mačka považuje), kde mačka očakáva akceptovanie jej potrieb a aj prejavov priazne podľa jej predstáv.

Čo nám môže mačka dať?

Predovšetkým je to inteligentný,  milý, krásny a priateľský spoločník. Môžete si vybrať mačky čistokrvné, ktorých je mnoho druhov, jedno krajšie ako druhé. Krásne a mimoriadne vďačné sú aj tie, ktoré nemajú žiaden rodokmeň, ale je to mačka od susedovie mačky alebo mačička z útulku.

Ako domáci miláčik má mačka oproti psovi viacero výhod. Mačka nepotrebuje chodiť na prechádzky a podrobovať sa výcviku ako je to v prípade psíka. Ako silne teritoriálne zviera si vystačí s priestorom, ktorý jej ponúknete. Môžete ju chovať v byte bez potreby vychádzania von. Ak jej to však viete umožniť, rada využije príležitosť na malé túlačky.

V uzatvorenom priestore bude spokojná, ak tam bude mať všetko, čo potrebuje na uspokojenie svojich biologických potrieb - vyprázdňovanie, brúsenie pazúrikov, vhodné miesto na odpočinok a udržanie kondície.

Každá mačka je charizmatická osobnosť. Nikdy Vás nesklame, či si už vyberiete vy ju alebo ona vás. Nesmiete je však sklamť. Ono sa to možno nezdá, ale mačka má veľmi dobrú pamäť. 

Hľadám mačku

Učarovalo Vám pekné mačiatko? Naliehajú na Vás deti? Alebo Vám niekto ponúka mačku? Boli ste na výstave mačiek a učarovali vám tie krásky?Chceli by ste sa venovať chovu mačiek?

Nech sú vaše pohnútky akékoľvek, rozhodujte sa zodpovedne a na základe racionálnej úvahy. Berte, prosím, do úvahy najmä tieto dve pravdy:   

 • mačka nie je hračka, ktorú môžete odložiť, keď sa jej nabažíte
 • mačka je živý tvor, ktorý si vytvára veľmi blízky vzťah k človeku a aj napriek tomu, že si zachováva určitú mieru odstupu a nezávislosť, stáva sa na človeku závislou.

Kritéria pre rozhodnutie

Kým sa pre chov mačky rozhodnete, skúste sa zamyslieť nad niekoľkými faktami:

 • mačka sa dožíva v priemere 10 – 15 rokov
 • napriek poverám o siedmych či deviatych životoch potrebuje mačka pravidelnú zdravotnú starostlivosť
 • mačacia srsť, najmä dlhosrstých mačiek, potrebuje pravidelnú starostlivosť aj napriek tomu, že mačky sú veľmi čistotné a o svoju srsť sa dôkladne starajú – odblšenie a pravidelné česanie podľa potreby a dĺžky srsti je nevyhnutné najmä pri perzských mačkách a teda mačkách s dlhou srsťou 
 • mačka je mäsožravec a nestačia jej zbytky od obeda  
 • pre mačku potrebujete nasledovné minimálne vybavenie - mačacia toaleta, misky na vodu a jedlo, bezpečnú prepravku, škrabací stĺpik, peliešok
 • priestor, v ktorom bude Vaša mačka žiť, musíte zabezpečiť proti úrazom (okná, balkóny, garáže apod.)
 • mačka potrebuje váš čas, vašu spoločnosť, potrebuje sa s Vami hrať
 • viete, kde a komu môžete mačku zveriť do opatery v prípade vašich odchodov na dovolenku, služobnú cestu?
 • viete, ako vyriešite sexuálny život mačky? Ak nedáte svojho miláčika kastrovať alebo sterilizovať, musíte sa vyrovnať so sexuálnymi prejavmi svojho kocúra alebo mačky, ktoré nemusia byť vždy príjemné. Naviac u mačiek musíte riešiť problém potomstva – budete vedieť nájsť domov pre všetky nechcené mačiatka, ktoré vám povije vaša mačka?
 • budete sa vedieť zmieriť s chlpami na svojom oblečení? Budete sa vedieť zmieriť so škodami, ktoré Vám mačka spôsobí pri hrách a pri uspokojovaní svojich potrieb (napr. udržiavanie pazúrikov)

Ak ste sa nedali odradiť, môžete si vybrať zo širokého spektra mačiek – ušlachtilé či obyčajná Micka alebo Murko, každá Vás prekvapí svojimi individuálnymu nárokmi, povahou, prítulnosťou, ale aj nepodplatiteľnosťou. Spokojná mačka môže s Vami prežiť dlhý a šťastný život a bude Vás milovať spôsobom jej vlastným.

Diskusná téma: Mačka - malá šelma na zamatových labkách

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok