Máte doma mačičku? Povieme vám, ako sa o ňu starať

13.01.2016 22:33

Je to prvýkrát, čo máte doma mačku? Kúpili ste si ju, osvojili alebo vám ju niekto daroval? Pravdepodobne neviete, čo s ňou. To je úplne normálne. Nebojte sa, zmení vám život v tom najlepšom slova zmysle. Je to však živý tvor, o ktorého sa odrazu musíte starať a bez akýchkoľvek skúseností. Určite vás však potešíme tým, že mačky sú mimoriadne samostatné a schopné zvieratá s veľkou inteligenciou. Nevyžadujú permanentnú pozornosť, ani nie sú náročné na starostlivosť. Určité základné veci však musíte dopredu vedieť, aby ste uľahčili život sebe aj nového prírastku v domove. Viete, aké je  správne krmivo pre mačky? Ako vyriešiť jej záchod? My vám na to odpovieme.

 

Základom kvalitnej stravy sú správne granule a ďalšie špeciálne maškrty

Prvé pravidlo je, že by ste nemali mačku kŕmiť tým, čo jete aj vy. Ľudia si často svojou stravou škodia a zvieratám môže ublížiť ešte viac. Mačky sú mäsožravce, takže mäso áno, ale rozhodne nie grilované, vyprážané ani nijako výrazne korenené. Surové mäso, ktoré bolo predtým zmrazené je pre ňu vhodné.

Základnú zložky stravy však tvoria granule. Tie sú vyrábané presne na mieru mačke, preto by mali tvoriť základ jej stravy. Vyberte si kvalitnú značku, kde je správne vyváženie živín a vitamínov. Nakupujte zo špecializovaného obchodu alebo eshopu so zvieracími potrebami. Malé kútiky pre zvieratká v supermarketoch nezvyknú mať spoľahlivé značky.

Samostatnou kategóriou mačacieho krmiva sú rôzne maškrty. Mäsové konzervy a ďalšie dobroty sú oživením pri strave založenej na granulách.

 

Podstielky a záchod pre vaše i jej pohodlie

Toaleta je základom čistoty v každom domove s mačkou. Ak ju máte vo vnútri, bez záchoda sa nezaobídete. Mačacie wc veľmi závisí od správnej podstielky. Kvalitné stelivá robia dobré hrudky z moču a trusu, takže mačke záchod rýchlo a šikovne vyčistíte. Keď si vyberáte podstielku, nájdite si takú, ktorá pohlcuje pachy. Mačací moč a výkaly vedia veľmi zapáchať a mohli by nepríjemne „prevoňať“ váš domov. S dobrým záchodom s kvalitnou podstielkou nebude vaša návšteva ohŕňať nos, keď vojde do bytu a ani nezistí, že u vás žije mačička. Prezradí ju len jej fyzická prítomnosť.

Mačka v dome je radosť. Starosti s ňou dokážete eliminovať správnou stravou a výbavou. Užite si svojho nového podnájomníka. Obohatí vám život všetkýc smeroch!