Prečo zrazu čurá mimo mačacej toalety

24.04.2013 22:48

Toto je problém, s ktorým sa stretol snáď takmer každý spolubývajúci mačky. Prečo mi to robí? Dôvodov môže byť viac a nebudem sa o nich rozpisovať. Len zhrniem pár možných odpovedí na "prečo". 

  • špinavá toaleta, nepravidelne čistená toaleta
  • príliš veľa mačiek na jednu toaletu
  • nový prírastok do rodiny - je jedno aký (nové zviera, nový človek) a ktorý v očiach mačky vnáša neistotu do jej zabehaného života, žiarlivosť a strach zo straty pozornosti
  • upevňovanie si hierarchického postavenia v skupine mačiek
  • utláčanie mačky inou mačkou - dokážu byť na seba rovnako hnusné, ako sa to stáva aj v ľudskom spoločenstve:-)
  • strata pocitu bezpečia spojená s inštintom značkovať si svoje teritórium a tak si upevňovať svoje teritórium
  • strata pozornosti zo strany človeka na ktorého je mačka naviazaná
  • ochorenie.

Nikdy to nie je trestanie. Alebo možno pár príkladov by sa našlo. Môj kocúr Murko mi vždy jasne dal najavo svoj nesúhlas s novým mačacím prírastkom. A v začiatkoch veľmi vehementne a hlavne rafinovane bránil mačacej konkurencii v používaniu mačacej toalety. Trestal tak mňa a zároveň votrelca? Ktovie.

Keď si pozrieme tie náhodne z rukáva vysypané dôvody, tak si môžeme všimnúť, že sa tam dá nájsť naha mačky o získanie pozornosti. "Pozri, niečo ma trápi. Všimni si ma." 

Nedávno mi volala mladá mamička. Jej trojročný kocúr sa nevie zmieriť s príraskom do rodiny. Prišlo malé bábo a kocúr prišiel o svoje výsadné postavenie. Mladá mamička si myslela, že kocúr je chorý. Preliečili sa mu močové záležitosti. Počas liečby kocúr znova čural tam, kam sa patrí. Akonáhle sa liečba skončila, znova začal špiniť vedľa záchoda a očurávať veci. Jasný signál. Liečenie zabezpečilo, že sa kocúr znova dostal do stredobodu pozornosti. Zaujímavé, že je tam ešte jeden kocúr, starší, a ten sa novej situácii prispôsobil bez problémov.

Hľadá sa cesta, ako z tejto ťažkej situácie. Kocúr stratil istotu, pozornosť a to napriek tomu, že určitá miera pozornosti tam je. Ale je to iná situácia. Už nie je prvý. Kocúr potrebuje pomoc od svojho človeka. Lenže ako na to? 

 

 

Diskusná téma: Prečo zrazu čurá mimo mačacej toalety

A.M.

Dátum: 31.12.2016 | Vložil: Kocúr Alex

Môj 2.ročný kocúr vždy čúral do svojho vecka. Presťahovali sme sa ale v novom byte sa mu páči. Najradšej mal gauč. Vždy na ňom spal. Na gauč smr natiahly deku s kresbou melónov. Kúpili sme mu aj nový záchod. Dva dni chodil pekne na svoj záchod a z nočoho nič začal všetko očurávať: gauč,môj vankúš,deku a aj koberec. Neviem čo mám robiť,mamka ho chce vyhodiť. Prosím čo najrýchlejšie mi odpovedajte milujem svojho kocúra a nedopustím aby ho mamka vyhodila.

Šťastnä mačka

Dátum: 04.11.2016 | Vložil: Karla

Môj 15 ročný kocúr, ktorý má problémy s ladvinami začal mi močiť mimo wc, robí to tak 3x do týždňa. Wc je čistené priebežne, keď je čo vyčistiť. Môže to byť tým vekom alebo chorobou ladvín?

<< 1 | 2

Pridať nový príspevok