Ženy a mačky - tajný zväzok

01.12.2011 19:23

Žena a mačka majú veľa spoločného a korene ich tajomného partnerstva siahajú až do hlbokej minulosti. Ako výstižne vyjadril v jednej zo svojich poviedok spisovateľ Kipling, žena a mačka uzatvorili spojenectvo, dohodu o vzájomnom rešpektovaní slobodnej vôle. Tá pretrváva dodnes a mužskí partneri len postupne začínajú chápať nuansy tohto jemného súznenia, ktoré im bolo celé veky nedostupné a nerozumeli mu.

 

Bohyne telom i dušou
Mačka je stelesnením dvoch výrazných archetypálnych protipólov – sily i slabosti. Divoká a dravá šelma, nevypočítateľná i vzdorujúca na jednej strane a na druhej nežná bytosť, stelesnenie krásy, poddajnosti a pohody. V dobách slávy starovekého Egypta sa spájali tieto protichodné vlastnosti v postave mocnej „Bohyne matky“ Hathor. Ako dve strany jednej mince sa však častejšie prezentovali v podobe dvoch významných ženských božstiev. Na jednej strane stála strašná, nekompromisná a mocná bohyňa Sachmet s hlavou levice a na druhej strane jemná, zvodná a materská bohyňa Bastet s hlavou mačky. Obe vedomé si svojej sily a hrdosti a zároveň symbolizujúce materstvo a plodnosť. Ako je mačka Sachmet i Bastet zároveň, tak aj v žene, v každej z nás skrýva sa viac či menej Sachmet i Bastet.

 

Dokonalosť bytia
Keď sa zahľadíte na mačku, uvidíte pred sebou dokonalého tvora. Sám Leonardo da Vinci vyhlásil, že mačka je dokonalé umelecké dielo. V porovnaní so psami zostávajú mačky mačkami a je len málo variet, ktoré sa výraznejšie odlišujú od jej typického vzhľadu - aj napriek genetickému kríženiu, ktorým sa ľudia márnomyseľne snažia zmeniť vzhľad domácich miláčikov k svojmu obrazu chápania krásneho. Prečo je to tak? Mačky už sú dokonalé a na dokonalosti niet čo zmeniť.
V taoizme sa nazerá na ženskosť ako na dokonalosť bytia. Muž je nedokonalý – chýba mu jeden chromozóm. Preto je hranatý, nevyvážený a žena symetrická a oblá. Žena potrebuje málo - niekoho milovať a byť milovaná, potrebuje uspokojiť svoje potreby - mať teplo domova, istotu, pokoj a pohodu, tešiť sa z malých vecí. Žena zvyčajne nemá zmysel pre čas a neponáhľa sa, ak všetko v jej živote má svoje miesto a význam. Vtedy necháva život plynúť a ona plynie šťastná v ňom. Považuje svoju dokonalosť za samozrejmú.
V dôsledku rôznych dejinných udalostí, kultúrnych a náboženských vplyvov, však musela žena akceptovať presvedčenie o svojej nedokonalosti. Patriarchát jej vymedzil striktné hranice. Bohyňa v žene bola donútená zahaliť sa sivým plášťom. Mačka to ale nikdy neurobila! Zostala verná svojmu obrazu dokonalej bytosti. Ukazuje žene, a nielen jej, že pravý zmysel života nie je o moci, naháňaní a pachtení sa za prapodivnými cieľmi, či dokazovaní významu vlastnej existencie.

 

Prispôsobivá i silná
V minulosti, keď postavenie ženy bolo veľmi striktne podriadené mužskému diktátu, ženy boli nútené vzdať sa svojej vôle, svojich snov a hrať predpísanú rolu. Prispôsobovali sa otcovi, bratovi, manželovi, kňazovi. Pokiaľ zostali slobodné, ich život takmer nemal cenu. Tie, ktoré sa vzbúrili, boli tvrdo spoločensky potrestané. Žena, aby prežila, musela byť silná v svojej slabosti, pretože bola vo väzení a nemala kam uniknúť. Nezávislá mačka však mala výhodu – kedykoľvek mohla ujsť.
Tajomné porozumenie medzi mačkou a ženou, ktoré muži nechápali a svojím spôsobom sa ho obávali, sa považovalo v tých časoch prinajmenšom za sprisahanie proti mužskej autorite a v extrémnom prípade za nečisté spojenie čarodejnice s diabolskými silami. Veru, aj kruté obdobie inkvizítorského temna zvádzalo osudy žien a mačiek na spoločnú horiacu hranicu. Pohony na čarodejnice, v skutočnosti ťaženia proti ženskosti a slobodomyseľnosti, poznaniu zákonov prírody i tajomstiev života, sú desivou a temnou škvrnou v dejinách ľudstva. Vzájomné rešpektovanie slobody, tolerancia a vzťah založený na rovnoprávnosti, to neboli hodnoty, ktoré by sa hodili do presne vymedzených noriem a spoločenských pravidiel, podľa ktorých má byť žena poddajná, manipulovateľná a zľahka infantilná Eva, nekriticky zbožňujúca a oddane slúžiaca svojmu Adamovi. Napriek všetkému, žena i mačka prežili toto šialenstvo, aby znova vzkriesili z popola svoju silu v slabosti - svoju dokonalosť.

 

Erotický význam
Táto dokonalosť mužov dodnes láka i desí zároveň. Napriek všetkému zostáva žena pre muža stelesnením inšpirácie a vo svojich predstavách nezriedka stotožňuje ženu s mačkou. Poznávate to nežné a láskyplné „ty moja mačička“? Muži s obľubou, a nie náhodou, nálepkujú ženy mačacími pomenovaniami, ako napríklad „kočka“, „cicuška“, alebo tiež „pussy“, ktoré je v angličtine pomenovaním mačky a súčasne vulgárne znejúcim slovom na označenie ženského pohlavia, synonymom zakázaného a hriešneho.
A propos, aj známy pojem „catwalk“, ktorým sa vyjadruje charakteristická chôdza manekýn na predvádzacom móle - čo myslíte, že priťahuje mužov viac? Očarujúce a luxusné róby, alebo zmyselné a pružné pohyby mačky-manekýnky, ktorá sa vybrala na lov za svojou korisťou? Tento aspekt mužských erotických fantázií a premena ženy na tajomnú mačku by si zaslúžili priam vedeckú analýzu.
V jednej La Fontainovej bájke je opísaný krásny príbeh očarenia muža svojou mačkou. Prosil bohov, aby mu zoslali do jeho života ženu tak krásnu, jemnú, pokojnú a pritom odvážnu a silnú ako jeho milovaná Micka. Bohovia prosbu muža vypočuli a kým nebol doma, zmenili jeho mačku na ženu. Muž bol nadšený nádherným stvorením a hneď aj vystrojil svadbu. Uprostred noci sa však stala nepredvídateľná vec. V rohu miestnosti niečo zašuchotalo a žena okamžite precitla. Bola to myš. Len čo sa pustila do behu, milá nevesta sa za ňou vrhla a v tej chvíli sa premenila znova na mačku. Prírodu nepremohli ani čary bohov a chudák muž musel hľadať vlastnosti svojej Micky medzi rovnako tajuplnými, ale nedoceňovanými ženami.

 

Zabudnutá bohyňa
Moderná žena sa často až príliš snaží správať ako muž. Zabúda na svoju ženskú stránku. Chce dosiahnuť vysnívanú kariéru, musí zariadiť a získať to i ono, a pritom ostať vždy silná, ako sa vyžaduje od mužov, ba ešte viac, aby bola v mužskom svete vôbec akceptovaná. Kam sa podela jej jemnosť, nežnosť a láskavosť? To sú vlastnosti, ktoré sa označujú za slabosť a tá sa dnes nenosí. Zabudli sme, že v tejto slabosti je sila, ktorá dokáže zázraky?
Mimochodom, mnohé osamelé ženy si radšej zaobstarajú mačacieho spoločníka, ako mužského partnera. Mačka, na rozdiel od muža, ich akceptuje také, aké sú. Pri nej sa nemusia hrať na prísnu šéfku, nekompromisného obchodníka, ale ani na poddajnú žienku domácu. Na druhej strane, ženy dokážu mačke prejaviť bezpodmienečnú lásku a rešpektovať jej slobodnú vôľu i zmeny nálad. Obdivujú a zároveň jej možno v kútiku duše i závidia prirodzené sebavedomie a najmä spokojnosť mačky so sebou samou. Akceptovať sa taká, aká som býva pre nás často dosť problematické.

V jednej múdrej knihe o zvieratách som sa dočítala, že mačky milujú seba a práve cez túto lásku nám dávajú vlastne šancu, aby sme našli aj my lásku k sebe samému. Myslím si, že je na tom veľa pravdy. Keď hladkáme mačku, vždy zmäkneme, uvoľníme sa a doprajeme si prežívanie láskyplných pocitov. Mačka, ktorá nám verí, vyžaruje spokojnosť a sebaistotu, pradie a my sa nalaďujeme na jej vrnenie i vlnenie. Aké zvláštne. Všimli ste si? Keď ste vy spokojná a šťastná, tak aj ľudia okolo vás vám pripadajú láskavejší a spokojní. Skúste sa vybrať na dobrodružnú cestu – objavte v sebe mocnú i nežnú mačaciu bohyňu.

 

Text: Ing. Helena Jakubčíková, https://www,jakubcikova.blog.sme.sk
napísané pre časopis Moja mačka v roku 2009